Projekt „Jutro może być lepsze” nr FESL.07.02-IZ.01-0647/23-003 realizowany przez S.T.R. PROJECT Stanisław Romaniszyn w partnerstwie z Fundacją Aktywizacji Zawodowej i Rozwoju współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Społeczny+).
Całkowita wartość Projektu: 2 019 660,96 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 1 918 677,91 zł
Okres realizacji Projektu: od 2024-09-01 do 2026-02-28
Ilość miejsc ograniczona do 120 [72K/48M]
#funduszeUE
#funduszeeuropejskiedlaslaskiego
#funduszeeuropejskie
Zapraszamy na oficjalny Facebook Projektu „Jutro może być lepsze”
Głównym celem projektu realizowanego od 01.09.2024r. do 28.02.2026r. jest zwiększenie zdolności do zatrudnienia i aktywnego udziału w życiu społeczno- zawodowym 120 [72K/48M] osób od 18 roku życia, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym zwłaszcza osób z niepełnosprawnościami (min.36 [22K/14M]), osób korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej oraz osób o których mowa w art. 1 ust. 2 ust. o zatrudnieniu socjalnym, bez zatrudnienia, zamieszkujących w rozumieniu KC na obszarze województwa śląskiego – na terenie powiatów z subregionu centralnego (powiaty: będziński, bieruńsko-lędziński, gliwicki,lubliniecki,mikołowski, pszczyński, tarnogórski, zawierciański, Piekary Śląskie,Bytom, Dąbrowa Górnicza, Siemianowice Śląskie, Gliwice, Chorzów, Ruda Śląska, Sosnowiec, Katowice, Mysłowice, Jaworzno, Zabrze,Świętochłowice, Tychy) poprzez realizację procesu reintegracji społeczno-zawodowej w oparciu o indywidualną ścieżkę.
Efekty
Projekt przyniesie następujące rezultaty/produkty:
Podjęcie pracy przez minimum 24 Uczestników
Poszukiwanie pracy przez minimum 36 Uczestników
Uzyskanie kwalifikacji przez minimum 102 Uczestników
Poprawa sytuacji społecznej u minimum 120 Uczestników
Dla kogo
Odbiorcami projektu będą osoby spełniające wszystkie poniższe warunki:
jest osobą powyżej 18 roku życia,
jest osobą pozostającą bez zatrudnienia (osobą bierną zawodową lub bezrobotną, w tym w szczególności długotrwale bezrobotną),
jest osobą zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym zwłaszcza osobą z niepełnosprawnością, osobą korzystającą ze świadczeń z pomocy społecznej oraz osobą o której mowa w art. 1 ust. 2 ustawy o zatrudnieniu socjalnym etc.
zamieszkuje w rozumieniu KC na obszarze województwa śląskiego – na terenie powiatów z subregionu centralnego tj. powiaty: będziński, bieruńsko-lędziński, gliwicki, lubliniecki, mikołowski, pszczyński, tarnogórski, zawierciański, Piekary Śląskie, Bytom, Dąbrowa Górnicza, Siemianowice Śląskie, Gliwice, Chorzów, Ruda Śląska, Sosnowiec, Katowice, Mysłowice, Jaworzno, Zabrze,Świętochłowice, Tychy.
jest osobą, która nie uczestniczy w żadnym innym projekcie z zakresu aktywizacji społeczno-zawodowej współfinansowanej z EFS + (Europejskiego Funduszu Społecznego Plus).
CO OFERUJEMY UCZESTNIKOM PROJEKTU?
Proces reintegracji społeczno-zawodowej obejmie następujące formy wsparcia:
1. Formy wsparcia obligatoryjne dla wszystkich Uczestników Projektu:
Przygotowanie, monitoring i aktualizację IŚR (wsparcie indywidualne – 10h/Uczestnika). Pierwszym etapem udziału w projekcie będzie wyznaczenie ścieżki reintegracji, poprzedzone wywiadem i diagnozą Doradca zawodowy podczas indywidualnych spotkań z Uczestnikiem, zdiagnozuje ich sytuację problemową, uwzględniając deficyty, potencjał, predyspozycje i oczekiwania Uczestnika. Efektem spotkań będzie opracowanie Indywidualnej Ścieżki Reintegracji [IŚR], w oparciu o którą realizowany będzie proces wsparcia w projekcie (wybór form wsparcia). Każdy z UP podpisze umowę na wzór kontraktu socjalnego, uwzględniającą IŚR, realizowaną w ramach przewidzianych zadań proj. W toku realizacji projektu IŚR będzie monitorowana i aktualizowana zależnie od zmian aktualnej sytuacji osobistej UP bądź zewnętrznych uwarunkowań.
Grupowe warsztaty z zakresu kompetencji miękkich (wsparcie grupowe – 12H dydaktycznych/temat) – Uczestniczy projektu wezmą udział w grupowych warsztatach z zakresu kompetencji miękkich w zakresie świadomości ekologicznej oraz równości szans i niedyskryminacji oraz równości kobiet i mężczyzn. Dodatkowo każdy Uczestnik będzie miał możliwość do wyboru minimum jeden temat z: racjonalnego gospodarowania budżetem domowym, komunikacji społecznej, asertywność lub radzenia sobie ze stresem.
Szkolenie ICT (wsparcie grupowe – średnio 80H dydaktycznych/Uczestnika) – tematyka szkoleń obejmie między innymi w zależności od potrzeb i umiejętności Uczestnika: podstawy użytkowania komputerem, umiejętność obsługi aplikacji mobilnych, wyszukiwania informacji, korzystania z usług online, założenia Profilu Zaufanego.
2. Formy wsparcia w zależności od indywidualnych potrzeb i deficytów Uczestnika (przy czym obligatoryjny jest udział w minimum 1 z wymienionych form wsparcia)***:
Poradnictwo psychologiczne(wsparcie indywidualne – 5H/UP) – podczas indywidualnych spotkań z Uczestnikiem, psycholog określi potrzeby, deficyty oraz sytuację życiową Uczestnika, a następnie podejmie działania mające na celu przezwyciężanie barier mentalnych, podtrzymanie motywacji, naukę radzenia sobie ze stresem.
Poradnictwo prawne(wsparcie indywidualne – 4H/UP) – doradca prawny pomoże rozwiązać potrzeby Uczestnika związane między innymi z problemami socjalnymi, rodzinnymi czy lokalowymi.
Doradztwo zawodowe(wsparcie indywidualne – min.5H/UP) – w trakcie indywidualnych spotkań, doradca między innymi pomoże Uczestnikowi określić własne predyspozycje zawodowe, dobrać odpowiednie szkolenia, wskaże instytucje mogące pomóc Uczestnikowi w planowaniu kariery zawodowej.
Pośrednictwo pracy(wsparcie indywidualne/grupowe – 5H/UP) – pośrednik wyposaży Uczestnika w umiejętność poruszania się po rynku pracy i poszukiwania zatrudnienia oraz pozyska oferty pracy zgodne z predyspozycjami i kwalifikacjami Uczestnika, a także potrzebami lokalnego rynku pracy.
Szkolenie zawodowe(wsparcie grupowe – średnio 80-100 godzin/UP) – służące nabyciu kompetencji/kwalifikacji zawodowych – tematyka zostanie ustalona w toku w oparciu o opracowaną IŚR i potrzeby lokalnego rynku pracy.
Staże (min. 3 miesiące) – na staże zawodowe zostaną skierowani Uczestnicy z największymi deficytami w zakresie doświadczenia zawodowego. Dzięki stażom Uczestnicy nabędą umiejętności praktyczne do wykonywania pracy o określonej specyfice.
Mentoring/zatrudnienie wspomagane (wsparcie indywidualne – 8H/UP) – dla Uczestników, którzy podejmą pracę dzięki wsparciu projektu, będą mogli skorzystać ze wsparcia w postaci mentoringu i zatrudnienia wspomaganego.
***udział w wymienionych formach wsparcia zależyod sporządzonej Indywidualnej Ścieżki Reintegracji – w zależności od potrzeb/deficytów Uczestnika/Uczestniczki.
3. Szkolenie kadry merytorycznej – wsparcie otrzyma również co najmniej 7 osób stanowiących kadrę realizatorów świadczących wsparcie merytoryczne dla UP oraz realizujących działania pośrednie mające wpływ na zarządzanie projektem oraz przede wszystkim rekrutację do projektu.
DODATKOWE BENEFITY DLA UCZESTNIKÓW
koszty dojazdu na formy wsparcia dla części Uczestników (o ile dotyczy)
opieka na dzieckiem/osobą zależną dla części Uczestników (o ile dotyczy)
stypendium stażowe (o ile dotyczy)
ubezpieczenie społeczne podczas realizacji szkoleń i staży (o ile dotyczy)
materiały szkoleniowy (o ile dotyczy)
spotkania z wykwalifikowaną kadrą specjalistów, trenerów
Do pobrania
Aktualności
Rozpoczęła się rekrutacja do projektu „Jutro może być lepsze” nr FESL.07.02-IZ.01-0647/23-003. Wszystkich chętnych zainteresowanych udziałem w Projekcie, zapraszamy do zapoznania się z regulaminem projektu oraz do złożenia dokumentów rekrutacyjnych, które można pobrać z naszej strony internetowej. Dodatkowe informacje udzielane są pod telefonem 575 142 888 oraz adresem e-mail: m.zubrynowicz@romaniszyn.com.pl.
Ilość miejsc ograniczona.
Informacja o zakwalifikowaniu do udziału w Projekcie oraz o terminach i miejscu rozpoczęcia wsparcia zostanie przekazana po zakończeniu rekrutacji i ogłoszona na stronie internetowej projektu.
ZASADY RÓWNOŚCI I DOSTĘPNOŚCI
Realizacja projektu jest zgodna z zasadami równości szans Kobiet i Mężczyzn oraz równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla on tj. m.in. :
premiowanie udziału Kobiet i osób niepełnosprawnych w rekrutacji
Indywidualizacja wsparcia (wybór kierunku działań adekwatnie do predyspozycji Uczestnika, w sposób niestereotypowy – np. zawody zmaskulinizowane dla Kobiet, a sfeminizowane dla Mężczyzn)
treść zajęć i materiały szkoleniowe, przeciwdziałające dyskryminacji Kobiet i osób niepełnosprawnych, promujące zagadnienia równości szans oraz niestereotypowy wizerunek Kobiet i osób niepełnosprawnych
harmonogram zajęć umożliwiający godzenie obowiązków projektu z rodzinnymi i rehabilitacyjnymi(osoby niepełnosprawne)
zajęcia w budynkach bez barier architektonicznych oraz biuro projektu – Biuro pozbawione barier architektonicznych. Dostępność: tłumacz języka migowego, asystent osoby niepełnosprawnej, pętla indukcyjna, tabliczki Braille’a, toaleta dla osób z niepełnosprawnościami itp.
racjonalne usprawnienia dla osób niepełnosprawnych, jeżeli zajdzie taka potrzeba wobec danej osoby niepełnosprawnej.
Ilość miejsc ograniczona.
Informacja o zakwalifikowaniu do udziału w Projekcie oraz o terminach i miejscu rozpoczęcia wsparcia zostanie przekazana po zakończeniu rekrutacji i ogłoszona na stronie internetowej projektu.
Szanowni Państwo, informujemy iż w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej. Czytaj więcej