Odbiorcami projektu będą osoby spełniające wszystkie poniższe warunki:
a) powyżej 18 roku życia,
b) zamieszkujące na terenie województwa lubelskiego,
c) pozostające bez zatrudnienia – bierne zawodowo lub bezrobotne,
d) wykluczone społecznie lub zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym
e) nie otrzymujące jednocześnie wsparcia w więcej niż jednym projekcie dofinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+),
W szczególności preferowane będą: bierne zawodowo, niepełnosprawne, w wieku 18-29 lat, wielokrotnie wykluczone (spełniające więcej niż 1 przesłankę z Wytycznych), osoby z niskim wykształceniem, osoby wykluczone komunikacyjne, osoby zamieszkujące obszary Gminnych Programów Rewitalizacji, osoby korzystające z FEPŻ, osoby opuszczające placówki opieki instytucjonalnej lub jednostki penitencjarne.
FORMY WSPRACIA W RAMACH PROJEKTU
Diagnoza sytuacji problemowej i opracowanie Indywidualnych Ścieżek Reintegracji (90 UP * 4h/UP – spotkania indywidualne) – spotkania pomogą zidentyfikować indywidualne potrzeby Uczestników, sytuację społeczno – zawodową, zasoby, deficyty i predyspozycje. Na podstawie diagnozy, doradca wraz z każdym Uczestnikiem opracuje INDYWIDUALNĄ ŚCIEŻKĘ REINTEGRACJI (IŚR), w oparciu o którą realizowany będzie proces wsparcia w projekcie. IŚR określi cele społeczno-zawodowe Uczestnika, usługi aktywnej integracji i formy wsparcia zaplanowane indywidualnie do realizacji i odpowiadające na potrzeby Uczestnika.
Grupowe treningi kompetencji społecznych (90 UP * 24h/UP – spotkania grupowe) – treningi realizowane z naciskiem na rozbudzenie aktywności i samodzielności w zakresie tematów:
- KOMUNIKACJI INTERPERSONALNEJ – przygotuje Uczestnika do nawiązywania i podtrzymywania kontaktów społeczno – zawodowych, w tym podczas poszukiwania zatrudnienia i w miejscu pracy
- AUTOPREZENTACJI – rozwinie u Uczestnika umiejętność eksponowania mocnych stron osobowości i korzystnej prezentacji własnej osoby
- ASERTYWNOŚCI – Uczestnik ćwiczyć będą wyrażanie uczuć, poglądów, postaw i życzeń w sposób bezpośredni i stanowczy, szanując opinie i prawa innych osób
- RADZENIA SOBIE ZE STRESEM – Uczestnicy nauczą się sposobów rozpoznawania stresu i radzenia sobie z nim, a także określą swą podatność na stres.
Indywidualne poradnictwo zawodowe (jobcoaching), psychologiczne oraz prawne – aby lepiej radzić sobie z problemami zawodowymi, psychologicznymi i z otoczeniem, Uczestnicy otrzymają wsparcie w postaci indywidualnego poradnictwa:
- ZAWODOWEGO w formie JOBCOACHINGU (90UP * 8h/UP; spotkania indywidulane) – jobcoaching jako skuteczne narzędzie wspierania rozwoju personalno-zawodowego pomoże Uczestnikom w trwałym wejściu na rynek pracy. Metoda ta, będąca uniwersalnym rozwiązaniem, które może być zastosowane wobec różnych grup wiekowych i społecznych w kontekście ich aktywizacji zawodowej, szczególny nacisk kładzie na motywowanie do kształcenia i poszerzania kompetencji osób niechętnych dokształcaniu się. Jobcoach podczas indywidualnych spotkań z Uczestnikiem wesprze realizację IŚR, budując motywację Uczestnika i pomagając rozwiązać bieżące trudności w sferze zawodowej co pozwoli osiągnąć trwałe efekty zmiany postaw i sytuacji Uczestnika.
- PSYCHOLOGICZNEGO (90UP * 5h/UP; spotkania indywidualne) – psycholog pomoże Uczestnikowi zniwelować destruktywne przeświadczenia o sobie i ocenie otoczenia, osłabić wewnętrzne bariery, przezwyciężyć bieżące problemy i podtrzymać motywację, Ponadto wesprze Uczestnika w przełamaniu ich lęków, nauczy radzić sobie ze stresem i kontrolować emocje. Eliminując/łagodząc zdiagnozowane deficyty intrapsychiczne, Uczestnik dzięki pomocy psychologa będą dążyć do lepszego poznania i zrozumienia siebie i efektywniejszego wykorzystania predyspozycji i potencjału, zwiększając samoświadomość i samoakceptację.
- PRAWNEGO (90UP * 4h/UP; spotkania indywidualne) – poradnictwo wyposaży Uczestnika w wiedzę dotyczącą rodzajów ryzyka socjalnego i możliwych form pomocy oraz zwiększy świadomość Uczestników na temat ich praw, czy spoczywających na nich obowiązków. Doradca (w zależności od potrzeb) udzieli Uczestnikom informacji z zakresu prawa rodzinnego/pracy/ubezpieczeń społecznych, pomoże w sporządzeniu pism urzędowych, wyposaży w wiedzę w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej etc., co wesprze Uczestników w rozwiązywaniu problemów determinujących ich wykluczenie.
Szkolenia zawodowe (90 UP * średnio 120 h/UP – spotkania grupowe) – Szkolenia służące zdobyciu kwalifikacji zawodowych w ramach otwartego pakietu szkoleń realizowanych jako usługi zlecone – konkretne tematy zostaną wskazane w toku projektu w oparciu o zdiagnozowane potrzeby i potencjał każdego Uczestnika zgodnie z Indywidualną Ścieżką Reintegracji. Jednocześnie szkolenia będą uwzględniać rzeczywiste potrzeby na określone kwalifikacje i umiejętności na regionalnym/lokalnym rynku pracy. Efektem szkoleń będzie zdobycie, zmiana lub podniesienie kwalifikacji (określonych zestawów efektów uczenia się zgodnie z ustalonymi dla danej kwalifikacji wymaganiami, których osiągnięcie zostanie sprawdzone w walidacji oraz formalnie potwierdzone przez instytucję uprawnioną do certyfikowania) lub nabycie kompetencji (wyodrębniony zestaw efektów uczenia się/kształcenia, które zostaną sprawdzone w procesie walidacji w sposób zgodnie z wymaganiami ustalonymi dla danej kompetencji, weryfikowalnych w ramach IV etapów: zakres, wzorzec, ocena, porównanie).
Staże (72 UP * średnio 4 miesięczne staż) – osoby z największymi deficytami w zakresie doświadczenia zawodowego zostanie objętych wsparciem w formie średnio 4 miesięcznego stażu zgodnego z tematyką odbytego szkolenia. Staż będzie odbywać się na podstawie trójstronnych umów pomiędzy Beneficjentem, Uczestnikiem i pracodawcą przyjmującym na staż. Zadania w ramach stażu będą wykonywania w oparciu o program stażu. Po zakończeniu stażu opracowana zostanie ocena uwzględniająca osiągane rezultaty oraz efekty stażu.
Indywidualne pośrednictwo pracy (90 UP * 5h/UP – spotkania indywidualne) – pośrednik pracy będzie wpierał Uczestników w poruszaniu się po rynku pracy – przygotuje do udziału w rekrutacji oraz zainicjuje kontakty Uczestników z pracodawcami. Pośrednictwo pracy pomoże w jak najtrafniejszym doborze, w możliwie krótkim terminie odpowiedniego stanowiska pracy dla Uczestnika.
CO OFERUJEMY UCZESTNIKOM PROJEKTU:
- Zwrot kosztów dojazdu na zajęcia i/lub zwrot kosztów opieki nad dzieckiem/osobą zależną
- Wyżywienie podczas spotkań grupowych
- Stypendium szkoleniowe
- Stypendium stażowe
- Badania lekarskie przed przystąpieniem do stażu oraz przed przystąpieniem do szkolenie, jeżeli wymaga tego tematyka szkolenia.
- Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w okresie odbywania stażu